Porada dodana: czw. 11, 2021
Jak zabezpieczyć swój dom / mieszkanie wybierając się na wakacje?

Według niektórych źródeł w Polsce średnio co dziesięć minut dochodzi do włamania. Tylko w 2020 roku policja odnotowała niemal 75 tysięcy przypadków kradzieży z wtargnięciem do domu lub mieszkania. Czas wakacyjny wydaje się idealny dla aktywnych działań złodziei, którzy z premedytacją wykorzystują naszą nieobecność w "domostwie" podczas wyjazdu na zasłużony urlop.

Warto wiedzieć, o czym należy pamiętać planując wyjazd na wakacje, aby nie martwić się o bezpieczeństwo naszej nieruchomości oraz dobytku.


Krok 1. Ubezpieczenie domu

Według raportu zleconego jednej z firm ubezpieczeniowych, blisko 38 procent Polaków doświadczyło w swoim domu czy mieszkaniu przynajmniej raz w życiu zdarzenia losowego takiego jak zalanie, kradzież czy pożar. Zamiast liczyć na to, że nas ominie pech, warto – zwłaszcza przed dłuższym wyjazdem – wykupić polisę ubezpieczenia nieruchomości. Jeżeli posiada się już taki dokument, należy sprawdzić dokładnie jego zapisy. Często mamy sytuację, w której ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, z powodu nie spełnienia wymogów z polisy ubezpieczeniowej.

W poliście ubezpieczeniowej warto przyjrzeć się punktom dotyczącym sposobów zabezpieczeń naszego domostwa. To właśnie w tych punktach można znaleźć informacje, o tym czy nieruchomość powinna posiadać antywłamaniową stolarkę w klasie RC zamykane na konkretną liczbę zamków. Suma ubezpieczenia powinna być zgodna z faktyczną wartością ubezpieczanej nieruchomości, z uwzględnieniem znajdującego się wewnątrz sprzętu i wyposażenia.


Krok 2. Zakręcenie wody, gazu oraz wyłączenie prądu

Dobrym nawykiem przed wyjazdem jest sprawdzenie tzw. mediów. Wyłączenie z prądu listew przedłużaczy to zdecydowanie za mało. Prawidłowa praktyką jest wypięcie z gniazdek wtyczek kabli zasilających nasze sprzęty elektryczne, z wyjatkiem tych, które potrzebują stałego dostępu do zasilania: lodówki, zamrażalki, alarmu... Ten zabieg pozwoli uniknąć różnego rodzaju przepięć w instalacji, a tym samym uszkodzenia sprzętów (często bardzo drogich i wartościowych - telewizor, nagłośnienie....)

Bardzo ważną czynnością, która pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo domu w czasie naszej urlopowej nieobecności, jest odcięcie dopływu wody do domu/mieszkania. Zakręcenie zaworu na głównej rurze wodociągowej pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zalania np. w wyniku uszkodzenia kranu czy awarii instalacji. Jeżeli w domu posiadamy instalację gazową (lub butlę z gazem). Należy zabezpieczyć się przed wyciekiem palnych oparów przez niewielkie nieszczelności. W tym celu najlepiej zakręcić butlę i zamknąć zawór na instalacji.


Krok 3. Sprawdzenie i zamknięcie okna oraz rolet zewnętrznych

Według danych polskiej policji około 78 procent włamań do domów lub mieszkań odbywa się przez okna oraz drzwi balkonowe i tarasowe. Niezwykle istotne jest więc – zwłaszcza jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym lub na parterze – aby przed urlopem sprawdzić, czy działają one prawidłowo, a także czy są zamknięte.

Jeżeli klamki w oknach posiadają kluczyki, należy je przekręcić, co stworzy dodatkową barierę dla włamywacza. Uważnie należy domknąć wszystkie okna dachowe. W razie nawet minimalnego ich rozszczelnienia mogą one bowiem przepuszczać do wnętrza wodę lub otworzyć się w efekcie działania silnego wiatru.

Jeżeli w budynku znajdują się rolety zewnętrzne, konieczne należy je opuścić i zablokować w takiej pozycji, aby niemożliwe było ich ręczne podniesienie z zewnątrz.


Krok 4. Zamknięcie drzwi i włączenie alarmu

Wyjeżdząjąc na wakacje łatwo zapomnieć o banalnej czynności jaką jest zamknięcie drzwi. Dobrą praktyką jest przynajmniej 2-krotne sprawdzenie (pociągając za klamkę) zamknięcia drzwi na klucz oraz potwierdzenie aktywności naszego domowego alarmu. Zamykamy wszystkie drzwi i okna umożliwiające dostanie się potenjalnego włamywaczowi do środka.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie z wakacji, najlepiej już na etapie budowy czy podczas remontu – zainwestować w antywłamaniowe drzwi zewnętrzne. Mianem takim można określać modele o klasie odporności na włamanie RC3 według normy EN 1627:1630, które są wytrzymałe na użycie siły, próby otwarcia prostymi narzędziami czy podważanie łomem. Antywłamaniowe właściwości tego typu drzwi wynikają m.in. z zastosowania wzmocnionych zasuwnic z optymalnie rozstawionymi punktami ryglującymi, antywłamaniowych okuć i wkładek zamka oraz szyb antywłamaniowych. Drzwi można dodatkowo wyposażyć w czytnik linii papilarnych lub klawiaturę numeryczną pozwalającą na otwarcie drzwi po wpisaniu kodu.

Krok 5. Zadbanie o symulację naszej obecności

Wyjeżdżając na urlop, warto pomyśleć o symulacji naszej obecności w pustym domu lub mieszkaniu. Świecące się wieczorem światło, błysk ekranu telewizora, regularnie odbierana korespondencja i usuwane z wycieraczki ulotki to sygnały, które mogą zniechęcić złodzieja do włamania się do naszej nieruchomości. Jak obsługiwać jednak sprzęty czy światło, a także odbierać pocztę, będąc z dala od domu? Można postawić na tradycyjną metodę, czyli poprosić o przysługę kogoś z rodziny lub sąsiada. Chociaż, dzięki obserwacji złodzieje, będą wiedzieli, że nie są to domownicy, mogą zrezygnować z próby wtargnięcia do naszego mieszkania z obawy przed niespodziewaną wizytą jego „opiekuna”. Innym pomysłem jest zastosowanie niedrogich włączników czasowych do światła czy symulatorów obrazu z telewizora.

Ślusarz Warszawa

Pamiętaj, pomożemy Ci w kwestiach: awaryjne otwieranie i naprawa zamków, awaryjne otwieranie samochodów, serwis zamków i drzwi, naprawy po-włamaniowem, montaż zamków, wymiana zamków, serwis sejfów, naprawa pilotów do aut, pogotowie ślusarskie - wszystko w Warszawie i okolicach.